שפיות וקדושה: עבודה בבריאות הנפש בקרב החרדים בירושלים

שפיות וקדושה: עבודה בבריאות הנפש בקרב החרדים בירושלים

David Greenberg and Eliezer Witztum, Sanity and Sanctity: Mental Health Work Among the Ultra-Orthodox in Jerusalem, Yale University Press, 2008

 

החרדים בירושלים מבודדים מהקהילה החילונית הסובבת אותם לא רק במראה ובלבוש האופייני להם, אלא גם מבחינה פיזית,בשל מוסכמות ההתנהגות הייחודיות להם, הנסמכות על אמונתם. יחסיהם עם החברה החילונית מתאפיינים במתחים חברתיים, דתיים ופוליטיים. לעתים קרובות ההבדלים בין חרדים לחילונים מציבים קשיים מיוחדים בפני פסיכיאטרים המנסים להתמודד עם הצרכים שלהם. בספר זה, שני פסיכיאטרים מערביים דנים בעבודתם בתחום בריאות הנפש בקהילה החרדית. בהומור ובחיבה הם מרחיבים את הדיון בגורמים שמקשים את הטיפול בחרדים או אפילו את אבחונם, כגון חוסר האמון של החרדים בחילונים, אמונתם שכל הסבל נשלח מידי האלוהים או הקושי להבחין מה נובע מהפרעות נפשיות ומה נובע מגילויים של להט דתי.

גרינברג וויצטום הסבירו כיצד הם מתמודדים עם מטופלים חרדים ועם הרגשות השליליים שלהם כלפי הרפואה המערבית, וכיצד הם מקדמים בהדרגה מערכת יחסים של אמון דרך הקשבה בתשומת לב לנרטיב של המטופלים ולמידה על אורח החיים החרדי, וזאת בשיתוף פעולה הדוק עם היועצים הדתיים של המטופלים והשלמה עם רגשותיהם. בספר מוצגים מקרי מחקר מרתקים, מנערים צעירים שהתעוררו אצלם תסמינים פסיכוטיים בזמן לימוד קבלה ועד גבר שהתכוון לפוצץ מסגד כדי לנקום את מות חברו. ניסיונם של המחברים בניהול שירותי בריאות נפש לקהילה הדתית עשוי לתרום לכל מי שעובד עם קבוצות פונדמנטליסטיות ואנטי-חילוניות אחרות.
"תרומה חשובה ומרתקת בתחומי הפסיכיאטריה, חוצה תרבויות"(שירותי בריאות הנפש,מרכז לחקר הילד באוניברסיטת ייל).

פרופ' דוד גרינברג – מנהל המרכז הקהילתי לבריאות הנפש במרכז הרפואי הרצוג, מרצה בכיר בבית הספר לרפואה, הדסה, האוניברסיטה העברית ועורך ראשי של כתב העת הישראלי לפסיכיאטריה.

פרופ' אליעזר ויצטום – פרופסור לפסיכיאטריה בפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מנהל הפיקוח הפסיכותרפי, המרכז לבריאות הנפש, באר שבע ועורך הירחון הישראלי לפסיכותרפיה.

 


עבור לתוכן העמוד