הרצוג: מטיב- המרכז הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה

  העצמת הקהילה האתיופית

  הרצוג:מטיב – המרכז הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה,

  מפעיל מאז 2007 תכנית הנותנת מענה לצרכים הטיפוליים של הקהילה האתיופית היהודית בישראל. בתוך שלוש שנות עבודה, הפך המרכז הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה למשאב מוביל בכל הקשור לצרכים הטיפוליים של קהילה זו.
  בעקבות העבודה האינטנסיבית נחתם חוזה לשנתיים עם המוסד לביטוח הלאומי, ובשיתוף משרד הרווחה, שמטרתו להרחיב את התכנית שפעלה בהצלחה בירושלים למקומות נוספים. שותפות זו בין מטיב - המרכז הישראלי לטיפול בפסיכוטראומה, הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה יוצאת דופן, משום שהיא מכירה בכך שצרכי הטיפול בקהילה האתיופית לא קיבלו מענה ראוי ולמעשה, מעניקה גושפנקה ל
  מטיב כמוביל ופורץ דרך בתחום זה.

   

  מטיב פיתח מודל טיפולי הכולל:

  • ההתמקדות בטיפול
  • קבוצות חוסן להורים ומתבגרים
  • ותיעוד וידאו

  עשרות קבוצות השתתפו בסדנאות החוסן שלנו, המותאמות לצרכים הייחודיים של בני הקהילה האתיופית והעוסקות בנושאים הרלוונטיים ביותר עבורם, כגון טראומה בעקבות תהליך העלייה והקליטה; הפער הבין-דורי שמשפיע על התקשורת בין הורים לילדים; הבנת האלימות בתוך המשפחה; ומתן כלים חלופיים להתמודדות. כל זאת, בד בבד עם שמירה על רגישות והתייחסות לנורמות תרבותיות ייחודיות כגון שמירה על דיסקרטיות בנוגע לבעיות בתוך המשפחה והימנעות מפנייה למקורות עזרה חיצוניים.

  מטיב הכשיר עשרות אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, מקרב הקהילה האתיופית ומחוצה לה, בכל הנוגע לזיהוי תסמונת PTSD והטיפול בה. כמו כן הוכשרו מטפלים דוברי אמהרית בקורס אינטנסיבי בן שנתיים בנושא הטיפול בטראומה, וכיום הם עובדים עם מטופלים יחידניים ונהנים מפיקוח מקצועי.
  ביום השנה השלישי לזכרם של בני הקהילה שמתו בסודן, נערך סמינר ייחודי בירושלים בשיתוף ארגונים שונים. ראיונות וכתבות בעיתונים באמהרית ומפגשים קבוצתיים עם הורים ואנשים בעלי השפעה בקהילה, סייעו לחזק את הלגיטימיות של שיתוף הכאב האישי ושיחה על הטראומה הקולקטיבית והאישית שקיימת ורוחשת בקרב בני הקהילה.

   

   

  עבור לתוכן העמוד