סינדרום ירושלים

סינדרום ירושלים הוא מצב פסיכיאטרי זמני בו המטופלים מאמינים שהפכו לדמות מתקופת התנ"ך או ראשית הספירה: משה רבנו, ישו או יוחנן המטביל. מצב זה מוכר לפסיכיאטרים זה כמה עשורים. הוא משפיע בעיקר על עולי רגל נוצרים, אך לעתים גם יהודים המבקרים באתרים הקדושים מאובחנים כנתונים במצב זה. האנשים המושפעים מסינדרום ירושלים מתחילים להתנהג מוזר; לעתים הם מכריזים על עצמם כדמויות דת עתיקות שנשלחו למלא משימה קדושה.

 

נוצרים רבים רואים את ירושלים כמקום שבו תתרחש הלידה מחדש של ישו, ומאמינים שהדבר יקרה במהלך המילניום הקרוב. כאשר הם מבקרים בירושלים, הם עלולים לחוות דיסוננס קוגניטיבי בגלל הפער בין תמונת ירושלים הקדומה שדמיינו במוחם ובין תמונת המציאות של העיר המודרנית.

 

יהודים דתיים הסובלים מסינדרום ירושלים עשויים להאמין שבניית בית המקדש השלישי ממשמשת ובאה,שקורבנות בעלי החיים ישובו כבימי קדם, ושהמשיח שלהם יגיע בקרוב.

 

פרופ' פסח ליכטנברג, מנהל מחלקת בריאות הנפש גברים במרכז הרפואי הרצוג, מטפל במאושפזים שלקו בסינדרום זה. לדבריו, "זו הפרעה נפשית המלווה באשליות או בפנטזיות של גאולה. האנשים הסובלים מהתסמונת נעשים חסרי מנוחה, מתלבשים מוזר ומכריזים על בואו של אלוהים. מדי שנה בשנה, כעשרים אנשים מאובחנים כסובלים מסינדרום ירושלים".

עבור לתוכן העמוד